STAFF

Below is a list of our current staff at Alderwood Senior School.

 

Executive Headteacher: Clare De Sausmarez

Headteacher of school: Rebecca Parrett

Asst Head/Head of KS4: Paul Baker

Asst Head/Head of KS3: Richard Scarborough

Asst Headteacher: Ed White

 

Head of Year

HoY 7/Music: Ryan Bradley

HoY 8/Maths: Carmel Jakes

HoY 9/Science: Aaron Bufton

HoY 10/Science: Heather Payne

HoY 11/History: Nancy Hales

 

English

Head of English: Kieran Marston

Second in English: Joe Castle

English: David Thrasher

English: Sophia Jenkinson

English: Lisa Walker

English: Josh McCormack

Library Assistant: Becky Roberts

 

Maths

Head of Maths: Sara Dorey

Second in Maths: Catherine Lopez

Maths: Batoul Wazni

Maths/HoY 9: Aaron Bufton

Maths: Sarah Eaves

Maths: Louise Simmons

 

Science

Head of Science: Phil Ibbs

Second in Science: IIse Hermie

Science/HoY 11: Nancy Hales

Science/HoY 10: Heather Payne

Science: Julius Edwards

Science: Duane Ali

 

Art

Head of Art: Simon Davies

Art: Duncan Fulford

Art School Direct: Georgia Watson

 

Business Studies

Business Studies: Steve Thomas

 

Geography

Geography: Charlotte Connor

 

History:

Head of History: Claire Stroud

History/HoY 8: Carmel Jakes

 

ICT

Head of ICT: Phil Neath

ICT: Steve Thomas

 

MFL

Head of MFL: Alexei Choutov

Assistant Headteacher: Ed White

MFL: Dawn Failes

MFL Assistant: Christine Junghans

 

PE

Director of Sport: Max Adolphe

PE: Eleanor Laird

PE: Emily Woodhouse

PE: Steve Bown

 

Performing Arts

Head of Performing Arts: Tom Woodward

Music/HoY 7: Ryan Bradley

Drama: Jackie Edwards

 

Social Studies

Head of Social Studies: Stuart Baillie

 

Technology (DT)

Head of DT: Bev Wootton

 

Technology (FT)

Head of FT: Stephanie Thompson

 

Pupil Support Services:

SENCo: Sean Cooper

LSA: Julie Bickell

LSA: Svetlana Ivanova-Yaneva

LSA: Rukhsana Hayat

LSA: Anglea Stephens

LSA/ELSA: Angela Hurcomb

LSA/ELSA: Jan Read

LSA: Glenn Christodoulou

LSA: Ellie Martin

LSA: Lisa Wright

EAL Manager: Joanna Michniak-Cigdem

Inclusion/ELSA: Sarah Bateman

IE Supervisor/Attendance: Melissa Niland (maternity leave)

Pastoral Support Worker: Becky Riley

 

Admin

Receptionist/Admin Officer: Karen Cane

Admin Assistant: Alison Carter

Finance Assistant: Debbie Johns

Business Manager: Tracie Lake

Exams Officer: Chris Lowe

SIMs Manager: Jacqui King

PA to Executive Headteacher: Gemma Yates

ICT Network Manager: Claire Smith

 

Catering Staff

Catering Manager: Ruth Gaskin

Catering assistant: Sarah Gaskin

Catering assistant: Tracey Luke

Catering assistant: Fiona Marchant

Catering assistant: Gillian Pippard

 

Cover Staff

Cover Manager: Adam Henwood

Cover Supervisor: Sarah Woodnutt

Cover Supervisor: Natalie Whittle

 

Site Team

Site Manager: Andy Peate

Caretaker: Peter Brown

Morning Assistant: Rita Jordan

 

Technicians

Home Tech: Hazel Barker

Science: David Hulland

Design Tech: Jim Kerby

 

Welfare

First Aider/Reprographics: Lee Johns